Як надмірна вага впливає на ймовірність інсульту

06 грудня 2021
125
0

Зайва вага не шкодує нікого. Він однаково небезпечний для молодих людей і старшого покоління, стаючи частою причиною різних захворювань. І одне з них – інсульт. Контроль ваги є обов'язковою вимогою під час відновлення після перенесеного інсульту. Якщо ж раніше інсульт не було перенесено, це не є підставою пустити на самоплив. Адже ожиріння як бомба уповільненої дії може призвести до тяжких наслідків.

Як впливає зайва вага на інсульт

Надмірна вага може призводити до гіпертонії, хвороб серця, діабету, зміни рівня ліпідів. Усе це стає підмогою ішемії. Вчені неодноразово вивчали взаємозв'язок ожиріння та інсульту і дійшли незаперечного висновку: вона прямо пропорційна. Що маса тіла, то вище ризик перенести інсульт. У цьому немає значення якого віку людина, його спосіб життя. Найчастіше хворі з ожирінням переносять ішемію. Як показують дослідження, із 2,2 мільйона обстежуваних осіб та 30 тисяч випадків перенесеного інсульту, ризик утворення захворювання у людей з надлишком ваги збільшується на 23%, а з ожирінням – на 45%.

Визначаємо надмірну вагу, вимірюючи ІМТ

ІМТ (індекс маси тіла) – показник, що дозволяє оцінити коефіцієнт маси тіла зі зростанням. Обчислюється за простою формулою: вага розділити на зріст у квадратних метрах. Наприклад, якщо зростання 175, а вага 70, то ІМТ становитиме 22,85 (70/(1,75*1,75)). Існує засвідчена таблиця із зазначенням групи, до якої входить людина щодо ІМТ. На її основі можна самостійно обчислити в нормі вага або є надлишок. А якщо він надмірний, то визначити якою мірою ожиріння.


Види ожиріння та ризики інсульту

Має значення тип ожиріння. Поділяють 2 види:

  • Андроїдний.
  • Гіноїдна.

Гіноїдний тип визначається накопиченням жиру на стегнах, ногах, унизу живота. З погляду взаємозв'язку зайвої ваги та інсульту цей тип менш небезпечний, тому що жир відкладається в тканинах не в безпосередній близькості до внутрішніх органів, не перешкоджаючи їх правильному функціонуванню.

Андроїдного (абдомінального) ожиріння властиве відкладання жиру в черевній порожнині в безпосередній близькості до органів. При такому типі ожиріння уповільнюється обмін речовин, що впливає на підвищення холестерину та розвиток діабету. При цьому і уповільнення метаболізму, і цукровий діабет є найчастішими причинами утворення ішемії.

Інсульт та обсяг талії

Абдомінальне ожиріння властиве як чоловікам, так і жінкам і є найнебезпечнішим щодо ризику захворювання. Чоловіки з обсягом талії від 101 см та жінки від 88 см визначаються, як люди з абдомінальним ожирінням. Розмір талії - важливий показник, особливо коли йдеться про хворих, які вже перенесли ішемію в минулому.

Ряд спостережень і досліджень показав, що цей вид ожиріння класифікується як сильніший предиктор ризику інсульту, ніж ІМТ.

Рекомендації щодо зайвої ваги та ризику інсульту

  • Люди з індексом маси понад 25 кг/м.кв. рекомендовано знизити вагу з метою зниження тиску та ризику розвитку ішемії.
  • Оптимальний індекс маси тіла вважається 18,5-24,9 кг/м.кв.
  • При перевищенні оптимального кола талії необхідно знизити її. Максимальне коло у чоловіків – 101,6 см, у жінок – 88,9 см. Великі показники значно підвищують ризик інсульту.
  • Зниження маси необхідне, як для тих, хто переніс захворювання, так і як його профілактика.


Знижувати вагу можна декількома способами: фізичні навантаження, контроль харчування, стеження за раціоном, у якому мають переважати білки, зниження споживання солі, вуглеводів. Для вибору найкращого способу зниження маси рекомендується проконсультуватися з фахівцем.

Оценить
Рейтинг: 0/5 (голосов - 0)
Оставить комментарий
Будь ласка, оцініть за 5 бальною шкалою