Як розпізнати інсульт: основні ознаки, симптоми та допомога

08 грудня 2021
102
5

Інсульт - захворювання, у якому порушується робота мозку внаслідок пошкодження його кровообігу. Великі півкулі відчувають нестачу крові, внаслідок чого гинуть нейрони. Поділяють два типи інсульту: ішемічний (80% випадків) та геморагічний (20% випадків). У разі виникнення симптомів необхідно терміново викликати карету швидкої допомоги, а поки швидка їде, провести першу допомогу.


Основні ознаки інсульту

Є кілька ознак патології мозкового звернення, якими її можна розпізнати. Дуже важливо при їх виявленні негайно викликати швидку допомогу. У таку мить важлива кожна хвилина. До поширених симптомів інсульту належить:

  • Дезорієнтація, за якого людина не розуміє, де вона знаходиться і що відбувається. Можливо на невеликий період непритомність.
  • Головний біль, ймовірне блювання, нудота, запаморочення
  • Сильна слабкість лише у лівих чи лише правих кінцівках, порушення чутливості кінцівок.
  • Незрозуміла, нескладна мова.
  • Порушення зору: нечіткість, косоокість.

Існує поняття швидкої діагностики інсульту. Вона полягає в тому, щоб попросити людину зробити 3 прості дії: заговорити, посміхнутися, підняти. Якщо стався інсульт, людині буде складно або неможливо сказати пов'язану мову (буде або набір слів, або абсолютно незв'язні слова), посміхнутися (усмішка буде або на один бік) або підняти руку/ногу. Це пов'язано з тим, що з інсульті порушується одне з півкуль, через що частково порушуються функції тіла.


Якщо стався апоплексичний удар, хворого може спіткати сильна втома, бажання прилягти, поспати або, навпаки, надмірне збудження. Втрачається рівновага, хворий може впасти на рівному місці. Іноді людині складно нахилити голову, прагнучи підборіддям торкнутися ключиці через спазму м'язів в області потилиці.

Що робити і як допомогти людині в перші хвилини: невідкладна допомога при інсульті

Перший і дуже важливий крок у цій ситуації – викликати швидку допомогу, перерахувавши всі ознаки. Далі - вислухати рекомендації оператора та дослухатися їх. Якщо рекомендації були запропоновані, необхідно забезпечити людині спокій.

Для початку важливо покласти хворого на рівну поверхню, відкрити вікна, давши приплив свіжому повітрю, розстебнути гудзики, ремені, виключити будь-які стискання. Хребет має бути рівним, шия та спина в одному положенні. Не можна дозволяти людині рухатися. Заборонено давати питво та їжу, щоб уникнути утворення блювоти. Якщо блювання з'явилося, необхідно нахилити голову убік або перевернути хворого на бік. Важливо контролювати положення мови, щоб не дати людині задихнутися. Якщо ви почули, що дихання захворілого стало уривчастим або повністю затихає, необхідно розпочати масаж серця та штучне дихання рота в рот.


Важливо знати

При проведенні непрямого масажу серця важливо враховувати періодичність та послідовність. Для дорослої людини вона має становити 60-70 тисків за хвилину. Через кожні 15 разів тиск повинен виконуватися 2 вдихи в легені. Якщо екстрена допомога виконується вдвох, можна вдихнути, роблячи 1 раз на 5 натискань. Можна оцінити, наскільки правильно виконується допомога, перевіривши пульс сонної артерії на шиї та підйом грудної клітки.

Самостійно повністю допомогти хворому без оперативного медичного втручання неможливо. Вкрай важливо госпіталізувати людину, зробивши низку діагностичних аналізів: МРТ, КТ.

Після перенесеного інсульту потрібно тривале відновлення. Його можна проходити в домашніх умовах, але краще довіритись фахівцям реабілітаційного центру.

Будьте уважні!

Не варто думати, що інсульт – хвороба похилого віку. У фактор ризику входять не тільки люди похилого віку, але й ті, хто не прагне дотримуватися правильного способу життя. Причинами ішемії може бути куріння, надмірне вживання алкоголю, наркотична залежність, малорухливий спосіб життя, ожиріння, цукровий діабет, атеросклероз, гіпертонія.

До високого фактора ризику відносяться люди, які перенесли в минулому інсульт або мікроінсульт.

Ми рекомендуємо дотримуватися здорового способу життя, стежити за своїм харчуванням, унеможливити шкідливі звички і більше рухатися.

Будьте здорові!

Оценить
Рейтинг: 5/5 (голосов - 1)
Оставить комментарий
Будь ласка, оцініть за 5 бальною шкалою