Відновлення після інсульту

11 лютого 2022
58
4

Інсульт – порушення кров'яного звернення у мозку, наслідком чого стає ураження клітин мозку. В результаті утворюються невралгічні захворювання з тривалим перебігом: сильні мігрені, параліч або парез кінцівок (обох або з одного боку) або м'язів особи, порушення зорової та мовної функції, пам'яті, координації. У групі ризику всі незалежно від вікової категорії, хто веде нездоровий спосіб життя, мають захворювання серця і судин, підвищений холестерин, цукровий діабет. У пенсійному віці інсульт протікає набагато важче та несе загрозу життю. Чи зможе людина повернутися до колишнього життя, відновити навички, які були втрачені, безпосередньо залежить від якості та часу відновлення. Процес досить тривалий, здатний розтягнутися на місяці та роки. Але при правильному проведенні всіх рекомендованих процедур лікування можливо і цілком успішно.

Важливість реабілітації після інсульту

Якщо відпустити ситуацію на самоплив, людина, яка перенесла інсульт, залишиться з набутими ураженнями нервової системи назавжди. Тому важливо одразу реагувати та починати реабілітацію. Чим швидше тим краще.
Факт: реабілітація після інсульту повинна починатися одразу після лікарні, як тільки пацієнтові було надано медичну допомогу. Перші півроку – найважливіші та відповідальні. У цей період можливе максимальне відновлення. Але, навіть після першого півріччя, не варто зупинятися на досягнутому. Відновлення може проходити рік, два і більше. На його тривалість впливає низка факторів.

Що впливає на термін відновлення після перенесеного інсульту

На те, скільки часу проходитиме відновлення після інсульту, впливає:

 • Вид інсульту: ішемічний або геморагічний. Ішемія – найпоширеніший вид інсульту. 80% випадків посідає нього, стаючи наслідком браком кров'яного постачання частини мозку. За швидкої та правильної медичної допомоги, а також відновної програми та її виконання є великі шанси відновитися. Геморагічний настає через крововилив у відділи мозку. І тут ймовірність смерті може досягати 70%. Докладніше про тип інсульту ми писали тут.
 • Обширність ураження мозку. Чим більше тканин головного мозку уражено, тим нижчою є ймовірність повного відновлення. Воно може не статися, але в реабілітацію знадобляться роки.
 • Вік людини та додаткові захворювання. Старшому поколінню важче перемогти інсульт. Наявність хронічних супутніх захворювань ускладнює ситуацію. Якщо спостерігається захворювання серцево-судинної системи, іноді відновлення стає неможливим.
 • Чи були інсульти раніше. Повторний інсульт збільшує ймовірність смерті. Якщо після першого нападу відновлення може знадобитися до півроку, то наступні удари продовжують термін. Можуть знадобитися роки, причому ніхто не зможе гарантувати повне відновлення.
 • Моральне та емоційне становище людини. Для відновлення потрібна титанічна сила волі, мотивація, бажання відновитись. Не кожному пацієнтові під силу емоційно пережити подію.

Етапи відновлення після інсульту

Як тільки життєво важливі показники хворого (тиск, частота серцебиття) прийдуть у норму, рекомендується одразу приступати до реабілітації. Швидке реагування дозволяє досягти максимального результату та допоможе уникнути ускладнень, здатних погіршити стан пацієнта. Відновлювальний період умовно поділяється на:

 • Гострий (місяць після інсульту).
 • Ранній (півроку після інсульту).
 • Пізній (від 6 до 12 місяців).
 • Віддалений (від 12 місяців).

Гострий період

Відновлення має відбуватися під наглядом медичного персоналу. Бажано його починати одразу, як тільки стан стабілізується – у перші дні. Основне завдання у цьому періоді – відновити рухові функції, мовлення, проводити профілактику, запобігти рецидиву, оцінити ступінь пошкодження мозку та організму, скласти докладну та продуману програму реабілітації.

Для відновлення рухових функцій застосовуються елементарні гімнастичні вправи, зміна положення тулуба пацієнта, масаж. Відновлення мови починається з найпростіших вправ, гімнастики лицьових м'язів, язика, губ. Зазвичай, мова відновлюється пізніше, протягом півроку. Але для повного відновлення може знадобитися більше часу. У гострому періоді реабілітації важливо призначити правильний підбір медикаментозних препаратів, різного роду терапію (лазер, електро, магнітно), а також процедури, що знімають болючі відчуття.

Ранній етап

Цей період рекомендується проходити у спеціалізованих реабілітаційних центрах. Рішення залишити хворого будинку має підкріплюватися розумінням, що з ним мають працювати вузькі спеціалісти, а також усі домочадці. Тут важливо не тільки дотримуватися рекомендацій лікаря, а й психологічно підтримувати людину після інсульту, мотивуючи її до дії.
Перші 3 місяці вважаються найпродуктивнішими. У цьому періоді всі раніше прості вправи переходять до складних. Хворого починають привчати до самостійного виконання різних завдань: перевертання, сидіння, спроби встати та пройтися, підняти предмети. Поступово вводиться додаткове навантаження в лікувальній фізкультурі, масажі, роботі з мовленням, відновленням зору, когнітивних функцій та багато іншого. Дуже важлива допомога та підтримка лікарів. Нерідко після інсульту людина повністю або частково втрачає зір, тому потрібне звернення до офтальмолога, який призначить медикаментозне або інше лікування. Саме тому набагато надійніше звертатися до реабілітаційних центрів, де працює команда вузьких фахівців та готова пропонувати оперативну допомогу з усіх необхідних завдань.

Пізні періоди

Наступні етапи є "закріплюючі". Якщо цього періоду яка-небудь функція не відновилася, навряд чи вона вже відновиться. Можна лише сподіватися на часткове відновлення та покращення реабілітації. У цих періодах відбувається розвиток тих поліпшень, які настали у гострому та ранньому етапі реабілітації. Хворого навчають самообслуговування, заняття на тренажерах, читання тощо.
Через рік вправи не дають вираженого результату, тому всі дії, що виконуються, спрямовуються на зміцнення знову набутих навичок.

Умови успіху реабілітації після інсульту

Крім дотримання всіх рекомендацій, висунутих лікарями, необхідно дотримуватись правил, які допоможуть хворому швидше відновитися. До них належить:

 • Дотримання здорового способу життя: виключення прийому алкогольних напоїв, тютюнових виробів.
 • Дотримання правильного раціону харчування, виключення жирної, важкої їжі. Раціон повинен бути багатий на білок і корисні жири, з низьким вмістом швидких вуглеводів.
 • Комплексно підходити до питання реабілітації після інсульту, спрямовуючи дії одночасно відновлення всіх втрачених функцій.
 • Постійна психоемоційна підтримка хворого.

Якщо відновлення відбувається вдома, важливо обладнати приміщення для виконання фізичної активності хворого. В ідеалі, поставити тренажери, різні пристосування для виконання ЛФК та масажів.

Куди звернутися за допомогою у Києві?

Практика показує, що повністю забезпечити належний догляд та допомогу людині після інсульту вдома практично неможливо. На допомогу прийде наш реабілітаційний центр "Фенікс" у Києві. Рік за роком персонал центру реабілітації допомагає відновитись пацієнтам з різним ступенем ураження головного мозку та наслідками, до якого воно призвело. У штаті центру працюють кваліфіковані вузькоспеціалізовані лікарі, молодший персонал із медосвітою. Ми подбали про комфорт своїх пацієнтів та пропонуємо:

 • Упорядкування правильної, докладної програми відновлення з урахуванням стану хворого. Програма складається лікарем і коригується залежно від досягнутих успіхів та часу.
 • Постійний контроль стану пацієнта, рекомендації щодо його поліпшення. У тому числі, рекомендації для рідних хворого щодо подальших дій щодо відновлення.
 • Широкий комплекс процедур та забезпечення необхідним для їх успішного виконання.
 • Психологічну, соціальну допомогу, тепле ставлення та увагу до кожного пацієнта.
 • Комфортабельні номери із сучасними ліжками.
 • Повноцінне високобілкове харчування.
 • Щоденну гігієну.
 • Організацію дозвілля та постійні заняття з підопічним.

Довіряючи догляд за вашою близькою людиною, ви забезпечуєте правильні, ефективні умови, урізаючи період реабілітації та підвищуючи можливість відновлення. Звертайтеся за консультацією, ми завжди готові відповісти на всі питання.

Оценить
Рейтинг: 4/5 (голосов - 1)
Оставить комментарий
Будь ласка, оцініть за 5 бальною шкалою