Реабілітація після ішемічного інсульту

11 листопада 2021
174
0

За статистикою, 80% випадків інсульту приходить на ішемічний. Ішемічний інсульт - вимирання тканин головного мозку через закупорювання або критичного звуження артерій головного мозку. У більшості випадків в результаті інсульту, що переніс, людина стає інвалідом. На відміну від геморагічного інсульту, від ішемії смертей набагато менше. Однак, хороша новина полягає в тому, що можлива реабілітація після ішемічного інсульту. Процес вимагає уваги, розуміння та прагнення. При правильному виборі та виконанні відновлювальних процедур високою є ймовірність повернення фізичного стану людини до моменту інсульту. У цій статті розповімо детальніше про даний вид захворювання та методи його відновлення.


Причини ішемічного інсульту

Прийнято вважати, що інсульт - вікове захворювання і його найчастіше переносять люди похилого віку. Як правило, так і є. Але останнім часом його переносять молодше покоління через малорухливий спосіб життя, надмірне вживання алкоголю, тютюнових виробів, ожиріння. Все це підвищує ймовірність захворювання.

У людей похилого віку причинами ішемії стає атеросклероз і закупорка тромбом артерії головного мозку. У зоні ризику діабетики і люди із серцево-судинними захворюваннями, а також при проблемах із згортанням крові. Іноді причиною стає спадковість. У комплексі існує безліч факторів, здатних призвести до ішемії. Наприклад, часті та сильні стреси.

Наслідки

Наслідки ішемії в усіх різні, залежить від рівня ураження мозку. Найчастіше порушується мова, руховий апарат (втрата міміки, дрібної моторики рук), втрата когнітивних функцій, зору, пам'яті, зміна емоційного стану. Непоодинокі випадки повного паралічу. Відновлення після ішемічного інсульту орієнтується стан хворого, область і широка поразка. Методи підбираються, з можливостей людини.


За статистикою, лише 15% людей вдається відновитися. В інших так чи інакше наслідки залишаються назавжди.

Дати гарантію відновлення, часом складно чи зовсім неможливо. Це залежить від ряду факторів:

  • ступінь ураження - чим менше уражена тканина головного мозку, тим вища ймовірність відновитися;
  • віку людини; наявність супутніх захворювань;
  • фізичний та психологічний стан, емоційне бажання проходити відновну терапію;
  • швидкість початку реабілітації після інсульту мозочка. Вона має розпочатися якомога раніше. В ідеалі з першого дня після перенесеної ішемії;
  • швидкість надання медичної допомоги. Чим раніше, тим менша кількість клітин головного мозку буде уражена.

Ознаки ішемічного інсульту

Подальше відновлення після ішемічного інсульту залежить від швидкості та якості надання екстреної медичної допомоги. З появою ознак ішемії необхідно викликати бригаду швидкої допомоги. Поки допомога у дорозі, людину слід покласти горизонтально, підняти голову. Заборонено давати пити або їсти, тому що в процесі ураження може бути порушена ковтальна функція.

Як зрозуміти ознаки? Є простий тест "рука-лице-слова". Попросіть людину підняти дві руки перпендикулярно, посміхнутися і сказати просту пропозицію. При інсульті людина не зможе підняти дві руки (одна падатиме), посмішка спотвориться на один бік, а мова стане невиразною і незрозумілою.


Відновлення після інсульту: що робити після ішемічного інсульту та який термін реабілітації

Перше, що робиться з пацієнтом, як тільки він вступає до медичного закладу – магнітно-резонансна чи комп'ютерна томографія. Дослідження допомагає зрозуміти причину утворення захворювання, а також ступінь ураження тканин головного мозку. Після надання першої медичної допомоги (призначення та прийом препаратів для покращення кровообігу, зняття набряклості, підтримка роботи серця), необхідно відразу приступати до реабілітації.

Процес відновлення після інсульту умовно розбивається кілька етапів.

У першому етапі відбувається повна оцінка становища хворого. Він проходить огляд та консультацію з терапевтом, неврологом, реабілітологом, фізичним терапевтом, логопедом. Їхнє завдання – дати об'єктивну оцінку та скласти план дії для запуску процесу реабілітації після ішемічного інсульту. Дії з боку кваліфікованого персоналу виконуються у будь-якому разі, навіть якщо людина повністю знерухомлена, втратила можливість розмовляти, бачити. Виконуються найпростіші методи реабілітації: з пацієнтом розмовляють, стимулюючи слух та бажання відповісти, виконують масаж кінцівок, перевертають тощо. Також метою фахівців стає мотивація людини до дії. Як показує практика, багато пацієнтів падають духом, страждають від психологічного розладу.


Наступний етап – фізичне навантаження. Є найважливішим етапом реабілітації після інсульту, оскільки він завжди призводить до втрати фізичних можливостей.

Фізичні вправи починаються з малого. Спочатку вправи на кінцівки, невеликий підйом корпусу. Далі, коли людина здатна стояти на ногах і пересуватися, підвищується навантаження. Використовуються різні ігри, у яких людина як рухається, а й спілкується, розвиває моторику, мислення, увагу, сприйняття, реакцію. Таким чином відбувається відновлення посмішки після інсульту, комплексна реабілітація всього тіла. Цей етап повинен супроводжуватися масажем, відвідуванням логопеда і в обов'язковому порядку спостерігатися лікарем-терапевтом.

Дуже важливо дотримуватись дієти, коригувати раціон, який повинен складатися тільки з корисних продуктів. Виключити тютюн, алкоголь, стрес.

Термін відновлення після ішемічного інсульту

Термін відновлення залежить від ступеня поразки головного мозку, якості реабілітації та бажання людини повноцінно проходити її. Найважливіший період у відновленні – перше півріччя. У цей час організм найбільше піддається реабілітації. Наприклад, якщо у цьому періоді лежачий пацієнт став на ноги, то надалі він зможе вдосконалити навичку та почати повноцінно ходити. Якщо ж не зміг, то, найімовірніше, надалі рухову функцію не буде відновлено.

Як правило, період відновлення після ішемічного інсульту становить 2 роки. Надалі є ризик повтору інсульту, тому дуже важливо дотримуватись профілактичних заходів.


Профілактика ішемічного інсульту

Профілактика має бути спрямована на виключення тих захворювань, які стали причиною утворення тромбу і, як наслідок, ішемії. Необхідно контролювати артеріальний тиск і за його підвищення вживати заходів. Важливо дотримуватись рекомендацій лікаря щодо прийому медикаментозних препаратів.

Якщо пацієнт має цукровий діабет, необхідно контролювати харчування. Дуже важливо дотримуватись здорового способу життя, виключити продукти, що підвищують холестерин, виключити куріння, вживання алкогольних напоїв. Важливо зберігати баланс між активним проведенням часу та відпочинком. Це особливо актуально для людей похилого віку. Необхідно займатися фізичними навантаженнями у рамках прийнятного, дихати свіжим повітрям, по можливості займатися плаванням. У жодному разі не можна перевантажувати організм фізичним навантаженням. Він має повноцінно відпочивати.

Підведемо підсумки. Підступність ішемії та реабілітація після неї

Ішемія трапляється несподівано і наслідки в нього завжди, м'яко сказати, неприємні. І якщо раніше це була “вікова” хвороба, то зараз трапляються випадки інсульту у молодих. Нездоровий спосіб життя, стреси, відсутність фізичної активності, неправильне харчування, різноманітні захворювання призводять до інсульту.

Тому дуже важливо дбати про своє здоров'я. Якщо ж інсульт стався, потрібна кваліфікована допомога якомога раніше. Тільки в цьому випадку можна говорити про можливість реабілітації після ішемії.

Відновлення після ішемічного інсульту можливе в домашніх умовах. Проте набагато надійніше довірити своє здоров'я лікарям та кваліфікованому персоналу, як наш центр. Ми допоможемо кожному, хто цього потребує, і переконаємо, що інсульт - це не вирок.

Оценить
Рейтинг: 0/5 (голосов - 0)
Оставить комментарий
Будь ласка, оцініть за 5 бальною шкалою