Інсульт та його види: докладніше про захворювання та його наслідки

10 листопада 2021
118
0

Захворювання, яке в розрізі смертності посідає 3-тє місце у всьому світі після онкологічних та серцево-судинних захворювань – інсульт.

Що таке інсульт? Інсульт – це гостре порушення кровообігу в мозку, якому характерне утворення загальномозкової чи локаційної неврологічної симптоматики. Найбільше удару схильні літні люди віком від 60 років - на них припадає ⅔ випадків захворювання.

Причини інсульту головного мозку

Причиною інсульту стає порушення кровообігу у мозку, що стає наслідком закупорки, а після розриву судини головного мозку. Причинами закупорки є тромбоз, емболія. Розрив артерії може статися внаслідок гіпертонії, уроджених слабких судин, дуже тяжких травм, аневризми. Також існує низка факторів, які значно підвищують ймовірність утворення інсульту:

 • Вік 60 років. Що старша людина, то більше вроджених захворювань, які впливають стан всього організму. З віком слабшають стінки судин. І, як наслідок, підвищується ймовірність інсульту.
 • Тривалий прийом оральних контрацептивів із естрогеном у складі.
 • Артеріальна гіпертензія.
 • Захворювання серця.
 • Цукровий діабет.
 • Куріння та надмірне вживання алкогольних напоїв.

Інсульт часто призводить до смерті, однак, залежно від ступеня ураження мозку, людина виживає, але стає інвалідом. Існує різні види інсульту, що відрізняються між собою. І якщо своєчасно визначити ознаки інсульту або після його перенесення надати кваліфіковану допомогу, цілком можливо відновитись.

Види інсульту та їх відмінності

Розрізняють два види інсультів:

 1. Ішемічний.
 2. Геморагічний.

Це два кардинально різних видів інсульту головного мозку, які вимагають різні способи відновлення та визначаються різними прогнозами. Розглянемо докладніше кожен.

Ішемічний тип інсульту

80% інсультів мозку доводяться саме ішемічного типу. Йому характерна відсутність живлення головного мозку артеріальною судиною. Чим більш площа перекриття судини, тим більш ушкодження мозку. Від обсягу пошкодження залежить стан пацієнта, спосіб та тривалість його відновлення.

Ішемічний інсульт, своєю чергою, ділиться на кілька класифікацій. Вони визначаються механізмом закупорки судини та артерією, яка була закупорена. Це визначається КТ чи іншим способом томографії.

Різновиди інсульту в залежності від перекриття артерії:

 • Кардіоемболічний. Причиною закупорювання артерії стає тромб, утворений хворим на серце. Визначити закупорювання неможливо, закупорка відбувається різко та несподівано. Може статися будь-якої миті, поки людина виконує звичний спектр справ.
 • Атеротромботичний. Причина закупорювання – атеросклеротична бляшка, яка протягом кількох років наростає та збільшується у розмірі. При перекритті артерії на 75% відбувається мікроінсульт. Якщо перекриття 100%, різко з'являються симптоми інсульту мозку. Як правило, за кілька годин.
 • Лакунарний. Причина - закупорка кількох дрібних судин, що з'єднують артерію. Симптоми інсульту можуть з'явитися відразу або поступово наростати.
 • Гемодинамічний. Через критично знижений артеріальний тиск, мозок не отримує достатньо кисню. Страждає артерія, уражена атеросклерозом. Симптом інсульту може виникнути відразу чи поступово.
 • Гемореологічна мікроклюзія. Утворюється внаслідок порушення згортання крові. Утворюються мікротромби, перекриваючи дрібні артерії.

Геморагічний тип інсульту

Такий різновид інсульту характеризується ураженням мозку, утвореного після крововиливу з судин у ньому. При цьому інсульт називається просочування мозкової речовини або гематома, причиною яких не є травма.

Види геморагічного інсульту, що визначаються крововиливом:

 • внутрішньомозкове;
 • субарахноїдальний – крововилив між двома оболонками мозку;
 • змішане - крововилив одночасно у декількох локаціях мозку;
 • у шлуночкову систему мозку;
 • субдуральна чи внутрішньомозкова гематома.

Крововилив головного мозку дуже складно зупинити. Тому геморагічний інсульт має важчі прогнози. Дуже часто він стає причиною смерті.

Діагностика інсульту

Ключовим способом діагностичного дослідження є комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія. КТ допомагає визначити крововилив, який стався напередодні. МРТ визначає який вид інсульту стався і навіть широту ураження мозку. Крім МРТ, для дослідження ішемічного інсульту головного мозку проводиться УЗД судин мозку та шиї, церебральна ангіографія, ехокардіографія та інші методи.

Профілактика

Інсульт – поширене захворювання, яке щорічно стає причиною смерті понад 6 млн людей у всьому світі. Щонайменше 5 млн осіб отримують інвалідність.Однак є превентивні заходи, які стають ефективною профілактикою цього захворювання:

 • Контроль тиску. Найчастіше інсульт головного мозку переносять люди, які страждають на підвищений артеріальний тиск. Якщо ви гіпертонік, завжди контролюйте тиск і при необхідності приймайте антигіпертензивні препарати для його зниження.
 • Контроль холестерину. Холестеринові бляшки відкладаються на стінках судин, перекриваючи їх. Для зниження холестерину рекомендується вживати в їжу Омега-3 та Омега-3, що містяться в оливковій та лляній олії, морській рибі.
 • Контроль ваги. Надмірна вага негативно впливає на організм і є причиною розвитку атеросклерозу та цукрового діабету. Ці захворювання, своєю чергою, підвищують ймовірність розриву судин у головному мозку.
 • Контроль цукру в крові та профілактика цукрового діабету. Цукровий діабет підвищує ризик інсульту у 2,5 рази. Систематично вимірювайте рівень цукру в крові, займайтеся фізичним навантаженням та дотримуйтесь здорового харчування.
 • Вчасно відвідуйте кардіолога. Будь-які відхилення в серцево-судинній системі можуть спричинити інсульт. Тому при будь-яких болючих відчуттях, дискомфорті необхідно негайно звернутися до лікаря-кардіолога.
 • Виняток стресу. Стресові ситуації негативно відбиваються на всьому організмі. Під час стресу в кров викидається велика кількість адреналіну, що підвищує артеріальний тиск. Наслідком стає навантаження на судини головного мозку.
 • Більше відпочивайте. Дотримуйтесь режиму неспання та відпочинку, не виснажуйте себе фізичними навантаженнями. Особливо це актуально для літніх людей.

Підведемо підсумки

У цій статті ми розповіли, які бувають інсульти, у чому їх відмінності. Однак, незалежно від виду інсульту та ступеня тяжкості, якщо людина змогла перенести його, завжди є ймовірність відновлення.

Дуже важливо своєчасно відреагувати та негайно розпочати реабілітацію. Це можна робити в домашніх умовах, але ефективніше – звернутися до спеціалізованого реабілітаційного центру, як наш. У будь-якому випадку звернення до лікаря – обов'язкова вимога.

Оценить
Рейтинг: 0/5 (голосов - 0)
Оставить комментарий
Будь ласка, оцініть за 5 бальною шкалою