Реабілітація та відновлення мови після інсульту

21 січня 2022
45
5

Інсульт завжди призводить до тяжких наслідків. І другим за поширеністю дефектом є порушення мови. І, незважаючи на те, що цей дефект в результаті не несе небезпеку для життя, він знижує її якість у рази. На щастя, за умови правильної реабілітації під чітким наглядом фахівців порушення мови можна частково і навіть повністю відновити.

Види розладу мови після інсульту

Найпоширенішими формами порушення мови є афазія та дизартрія.

Афазія та її типи

Афазія утворюється внаслідок пошкодження центрів у мозку людини, які відповідають за промову. Вона може бути абсолютною та частковою. Найчастіше відразу після перенесеного інсульту мова пропадає відразу, але при реабілітації її якість покращується.

Типи афазичного розладу мови:

  • Динамічний. Спостерігається порушення мови, через що пацієнт не може правильно сформувати думку, пропозицію.
  • Сенсорна. Хворий може розмовляти, але розуміє мова. Якщо афазія легка, пацієнт не розуміє виключно складносурядні пропозиції.
  • Моторна. З моторною афазією людина може говорити лише літери, звуки, цілком розуміючи мову.
  • Семантична. При цьому типі афазії хворий нормально сприймає прості речення, але складні та довгі зрозуміти не може.
  • Амнестична. Людина при погляді на навколишнє середовище, предмети повністю розуміє, що це, але не може їх назвати.

Дизартрія

Дизартрія веде у себе серйозні порушення органів, відповідальних артикуляцію: губ, язика, неба. Наслідком стає неможливість людиною вимовляти слова, лише невиразні звуки. При цьому сприйняття та розуміння мови повністю зберігається. Залежно від ступеня дизартрії звуки можуть бути гучними, зрозумілими, невиразними або зовсім відсутніми.

Відновлення мови після інсульту

Відновлення мови після перенесеного інсульту можливе. І чим раніше почалася реабілітація, тим вища ймовірність того, що буде повністю або частково відновлено. Реабілітація з відновлення мови включає низку дій: прийом медикаментозних препаратів, консультація з психологом, виконання спеціалізованих вправ самим хворим та під контролем спеціаліста.

Прийом медикаментів

Комплекс медикаментозного лікування призначає лікар. Він включає кілька видів препаратів: ноотропних та судинних. Судинні допомагають покращити кровообіг, алеотропні покращують когнітивні функції. Категорично не рекомендується займатися самолікуванням.

Відвідування психолога

Після перенесення інсульту людина відчуває сильний стрес. Те, що раніше було звичним і звичайним, стає складним або зовсім недоступним. Тому дуже важливо дати хворому більше відпочивати, але постійно намагатися психологічно підтримувати його. І рідні, і фахівці мають мотивувати людину до дій, відновлення. Причому як фізичному, а й моральному, психологічному.

Відвідування логопеда

Робота з логопедом є обов'язковою вимогою для якнайшвидшого відновлення мови. Логопед оцінює ситуацію та підбирає ряд занять, націлених на конкретну проблему.
Важливо розуміти, що відвідування логопеда має бути систематичним. Один-два відвідування може дати плоди, але незначні, якщо ситуація складна. Тому рідним слід налаштуватися на часті візити до фахівця. Але є ще один, більш оптимальний вихід: скористатися послугами реабілітаційного центру, де хворий може перебувати необхідний час, отримуючи кваліфіковану допомогу лікарів.

Виконання вправ

Необхідно постійно самостійно виконувати низку вправ, яку призначить лікар в оцінці стану хворого. Фахівцем може бути рекомендовано:

  • гімнастика мімічних м'язів;
  • розповідь віршів, співи;
  • читання книг із наступним переказом прочитаного;
  • письмо;
  • договір висловлювань та інших.

Якщо реабілітація проходитиме своєчасно і якісно, дуже висока ймовірність відновлення мови. При виконанні всіх рекомендацій може відновитися, що поліпшить якість життя.

Оценить
Рейтинг: 5/5 (голосов - 1)
Оставить комментарий
Будь ласка, оцініть за 5 бальною шкалою